Wynalazki, o których zapomniano

Choć wydaje się, że wszystkie udane wynalazki, które pojawiły się na drodze ewolucji ludzkości są automatycznie wdrażane w życie i użytkowane w specyficznych branżach, a nawet w domach – nie do końca jest to prawdą. Istnieją bowiem wynalazki, które nie są ludziom znane i powodem wcale nie jest ich bezużyteczność. Sprawdź, o jakich wynalazkach ludzie zapomnieli.

Starlite

Jednym z wynalazków, który nie doczekał się wielkiej popularności, jest substancja znana jako Starlite. Co jednak sprawiło, że pianka wytrzymująca temperaturę kilku tysięcy stopni Celsjusza nie została opatentowana i nie stosuje się jej w wojsku lub kosmonautyce? Powodem był brak porozumienia wynalazcy Maurice’a Warda z wieloma organizacjami – podobno główną przeszkodą w negocjacjach okazał się fakt, że twórca chciał otrzymywać ponad połowę zysków ze sprzedaży substancji. Choć Ward zmarł w 2011 roku, to mówi się, że jego najbliższa rodzina zna proces produkcji substancji.

Ogień Grecki

Okiełznanie ognia to nie jedyne, co udało się osiągnąć ludzkości w tej dziedzinie. Wynalazkiem, nie do końca znanym w naszych czasach jest Ogień Grecki – łatwopalna substancja, która działała nawet na wodzie. Podobno odegrała ona kluczową rolę w momencie odpierania arabskich ataków na Konstantynopol przez Cesarstwo Bizantyjskie. Przepis na Ogień Grecki nie jest znany – do naszych czasów nie zachowała się ani jedna receptura, która pozwoliłaby na skuteczne stworzenie mieszanki.

Stal damasceńska

Jedną z najbardziej cenionych broni w średniowieczu była broń biała wzbogacona o stal demasceńską. Budulec ten posiadał znakomite właściwości fizyczne i mechaniczne – co ciekawe, charakteryzował się pręgami. Doskonała wytrzymałość i twardość sprawiała, że przedmioty wykonane ze stali damasceńskiej przewyższały jakością bronie wykonane z innych stopów. Mimo tego, proces wytwarzania tej stali został objęty całkowitą tajemnicą i do naszych czasów nie zachowały się wiarygodne opisy dotyczące produkcji budulca. Choć próbowano ją odtworzyć, nie udało się idealnie odwzorować oryginalnej stali damasceńskiej.

Wynalazki, które szybko zostały zapomniane, to nie tylko te niegdyś używane niemal codziennie. To również wynalazki, które obecnie rzadko się wykorzystuje, ponieważ zostały zastąpione innymi – nie warto jednak o nich zapominać. Są to, między innymi, mosty składane, które pomagały nie tylko podczas konstrukcji mostów, ale też transportu wojsk. Większość wynalazków zostaje jednak prędzej czy później opatentowana, a co za tym idzie, trafia do szerokiego grona odbiorców. Warto również pamiętać, że niektóre wynalazki powstały tylko na papierze i nigdy nie doczekały się realizacji przez twórców – dobrymi przykładami są Leonardo Da Vinci i Nikola Tesla. Choć ich geniusz znacząco wykraczał poza czasy, w których żyli, zdobyli oni niemal wieczną sławę. Być może i ściśle strzeżone przez twórców receptury odżyją po raz kolejny i świat skorzysta z wynalazków takich jak Starlite, Ogień Grecki lub stal damasceńska.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl