Taśmy LED – najczęstsze usterki i jak im zapobiec

Taśma LED

Taśmy LED się nieodłącznym elementem wielu nowoczesnych wnętrz – są nie tylko wyjątkową ozdobą, ale także bardzo funkcjonalnymi produktami. Diody cechuje niskie zapotrzebowanie na energię oraz długa żywotność. Dzięki nim możesz uzyskać ciekawe oświetlenie w praktycznie każdej przestrzeni. Niestety, podobnie jak każde inne urządzenia elektroniczne, mogą z czasem przestać działać prawidłowo i ulec uszkodzeniu. Przedstawiamy najczęstsze powody awarii taśm LED, jak im zapobiec oraz co zrobić, gdy już wystąpiły.

Niewłaściwy dobór zasilacza

Zasilacz to jeden z najważniejszych elementów całej instalacji, który warunkuje jej sprawne i prawidłowe działanie. Diody LED są wyjątkowo wrażliwe na wahania w przepływie prądu, przepięcia i zwarcia, dlatego też w przypadku nieodpowiednio dobranego transformatora nie będą właściwie pracować. Aby uniknąć ich uszkodzenia czy migotania, przed zakupem zasilacza należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jakim napięciem wyjściowym współpracuje dany pasek LED-owy. Konieczny jest również wybór modelu o odpowiedniej mocy. Zbyt wysoka może doprowadzić do przepalenia taśmy, a zbyt niska spowoduje nadmierne nagrzewanie się transformatora, skracając tym samym jego żywotność. Czasami przyczyna tkwi także w samym zasilaczu – egzemplarz niskiej jakości nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji.

Nieodpowiednie zabezpieczenie taśmy LED

Bardzo częstym powodem usterek jest nieprawidłowe zabezpieczenie taśmy LED czy też brak jakichkolwiek zabezpieczeń. Paski nie powinny być umieszczane bezpośrednio na ścianie czy meblach, gdyż może dojść do ich przegrzania, a w konsekwencji przepalenia się diod. Dodatkowo bez odpowiedniej ochrony produkty te są narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci. Aby temu zapobiec, taśmy LED warto montować w dedykowanych profilach aluminiowych (https://studio-led.pl/profile-led,362.html). Służą one nie tylko do zabezpieczenia pasków przed czynnikami zewnętrznymi, ale także skutecznie odprowadzają ciepło, bezpośrednio przyczyniając się do przedłużenia żywotności LED-owej instalacji.

Nieprawidłowe podłączenie przewodów

Przyczyna niesprawnie działającej instalacji LED-owej może tkwić także w nieodpowiednim podłączeniu taśmy do zasilacza. Warto wówczas sprawdzić, czy plus transformatora jest połączony z plusem taśmy, a minus z minusem. Należy również upewnić się, że przewody i złączki odpowiednio się ze sobą stykają.

Powodów, dla których taśmy LED nie pracują prawidłowo może być wiele. Z tego względu należy zachować szczególną uwagę zarówno przy jej montażu, jak i wyborze komponentów składających się na oświetlenie. Aby zapewnić sprawne działanie, warto decydować się na zakup wysokiej jakości podzespołów ze sprawdzonych źródeł. Znajdziesz je między innymi na stronie Studio LED!

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl