Szpiegowskie technologie – jakie gadżety pomagają agentom

Choć istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że agent 007 jest wśród nas, pewnie choć raz udało Ci się minąć detektywa lub śledczego. Każdy z nich potrzebuje do pracy pewnych narzędzi – zupełnie jak spawacz czy dyrektor banku. Dlatego też warto bliżej się przyjrzeć technologii XXI wieku, która pomaga tropić i śledzić. W końcu urządzenia te są coraz mniejsze i coraz bardziej zaawansowane technologicznie – a przecież to właśnie dzięki nowoczesnej jakości obrazu lub dźwięku udaje się zdemaskować kłamców.

Czego używa się do zbierania danych?

  • Dyktafon

Absolutna podstawa szpiega to urządzenie nagrywające. Ultraczuły mikrofon ma za zadanie nagrywać dźwięki – na rynku znajduje się multum urządzeń pozwalających na usłyszenie dźwięków z różnej odległości. Poszczególne dyktafony mają też akumulatory o różnej wytrzymałości. Do dyktafonu często podłączany jest mikrofon szpiegowski – korzysta się jednak również zamiennie z telefonu z funkcją nagrywania.

  • Podsłuch

Miniaturowe nadajniki – pluskwy, wyposażone w odpowiedni akumulator, mogą wyłapywać dźwięki przez ponad miesiąc. I choć samo urządzenie działa w odległości około 10 metrów, to transmisje można odbierać z odległości niemal dwóch kilometrów. Jednym z najlepszych miejsc na ukrycie pluskwy jest listwa. Dopełnieniem podsłuchu są odbiorniki podsłuchów, lub, z drugiej strony, ich wykrywacze. To dzięki nim można dowiedzieć się, czy w pomieszczeniu są pluskwy, mikrofony albo mini-kamery. Zbliżone do miejsca, w których znajduje się podejrzane urządzenie, zasygnalizują jego obecność diodami lub wibracjami.

  • Mini-kamera

Mobilna minikamera jest Ci pewnie dobrze znana z wielu filmów amerykańskich – nawet tych, w których żona lub mąż próbują nakryć swojego partnera na gorącym uczynku. Mimo swojego kompaktowego kształtu, daje wysoką jakość obrazu. Jest ona wsuwana do zabawek, umieszczana w żyrandolu lub dopinana do ubrań. Na rynku istnieją też propozycje, w których mikro kamera znajduje się w okularach albo długopisie – często rozwiązanie to stosuje się wraz z mikrofonem.

  • Mikro-słuchawki

Za pomocą mikro-słuchawek wyposażonych w technologię Bluetooth, nie większych od polskiego grosza, możliwe jest prowadzenie niezauważalnej komunikacji z dowolną osobą. Niemal niewykrywalne słuchawki prześlą do odbiorcy nawet najcichszy szept.

Jak zbiera się dane?

Oprócz przydatnych narzędzi, istotne są również ich nośniki. Mogą to być niepozorne urządzenia, jak choćby długopis. Dzięki kompaktowym kształtom łatwo je ukryć na ubraniu, ale też, na przykład, w telefonie. Obecnie ciężko się z nim rozstać niemal każdemu. Dlatego też umieszczanie lokalizatora GPS czy pluskwy w całym mechanizmie jest pożyteczne dla szpiega. Równie praktyczne jest skorzystanie z oprogramowania SpyPhone, które dyskretnie monitoruje działania wykonywane na telefonie – gdzie użytkownik się znajduje, komu odpisuje, komu wysyła zdjęcia, itp.

Mnóstwo informacji znajduje się też na laptopie lub komputerze jednostki szpiegowanej. Nie chodzi tu jedynie o hakowanie kont internetowych czy wprowadzanie wirusów do systemu, ale też o podłączanie gadżetów ściągających potrzebne szpiegowi informacje. W tym celu stosuje się Keylogger. Urządzenie nie jest wykrywane przez system, a poprzez wpięcie go do portu USB, może zarejestrować wszystkie działania na klawiaturze komputera.

Jak korzystać ze sprzętu mądrze?

Choć narzędzia szpiegowskie są dostępne na rynku dla każdego, trzeba pamiętać, by postępować zgodnie z prawem. Choć gadżety mogą być przydatne, to czasem nawet skorzystanie z materiałów w ten sposób zdobytych może być karalne.

Jeśli osoba nagrywana lub podsłuchiwana i wie o tym, a sytuacja potwierdzona jest na papierze (np. w przypadku opiekunki do dziecka), możesz ją nagrywać i sprawdzać jej kompetencje. Jeśli nie masz też innego wyjścia, możesz też wykorzystać narzędzia szpiegowskie, by udowodnić przestępstwo – np. mobbing w pracy. Jest to jednak obarczone ryzykiem – nawet, gdy nagranie udowadnia przestępstwo, dana jednostka może Cię pozwać na naruszenie dóbr osobistych.

Prawnie zabroniony jest jednak podsłuch lub nagrywanie, w wyniku których uzyskujesz informacje, do których nie masz uprawnienia – posiadanie takich informacji może skończyć się nawet dwoma latami w więzieniu. Kategorycznie zabraniane jest też rozpowszechnianie cudzego wizerunku bez wiedzy nagrywanej jednostki – podobnie, jak w przypadku nagrania przestępstwa, osoba uwieczniona na obrazie może skierować sprawę do sądu i jako powód wskazać naruszenie dobra osobistego.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl