Skuteczne nieinwazyjne sposoby na pozbycie się wilgoci

Problemy z wilgocią w mieszkaniach kojarzą nam się wyłącznie ze starymi, brzydkimi kamienicami. Jednak w rzeczywistości jest to znacznie częstszy problem, który nie dotyczy wyłącznie starego budownictwa. Poniżej dowiesz się, skąd bierze się wilgoć oraz jak jej przeciwdziałać.

Wstępne rozeznanie

Zanim zaczniemy szukać sposobów na pozbycie się wilgoci, należy zacząć od określenia źródła problemu. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niesprawnie działająca wentylacja. Wówczas szczególnie narażone są małe pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka czy sypialnia. Aby pozbyć się wilgoci na dobre, nie wystarczy wyłącznie osuszyć ścian, ale należy skupić się przede wszystkim na naprawie wentylacji. Wtedy będziemy mieć pewność, że problem nie powróci. Poza tym wilgocią zagrożone są również stare budynki o słabej izolacji przeciwwilgociowej. W wyniku długotrwałych opadów dochodzi do podniesienia wód gruntowych i wzrostu wilgoci w budynku. Wtedy najlepszym sposobem na pozbycie się wilgoci będzie nie tylko osuszenie fundamentów, ale również stworzenie dodatkowej izolacji, która zapobiegnie powstawaniu tego problemu w przyszłości.

Przyczyną powstania wilgoci może być również źle założona izolacja termiczna ścian. Wówczas podczas mrozu mury szybko się wychładzają, a mieszkanie od środka jest intensywnie ogrzewane. W wyniku kontaktu zimnej ściany z ciepłem ogrzanego budynku dochodzi do skraplania się pary wodnej i na ścianach pojawia się wilgoć. W takim przypadku należy przede wszystkim osuszyć ściany oraz założyć odpowiednią termoizolację. Inną, równie częstą przyczyną powstawania wilgoci jest np. zalanie budynku na poziomie piwnicy. Wówczas osuszanie wymaga specjalnego sprzętu.

Nieinwazyjne usuwanie inwazyjnego problemu

O tym, że wilgoć jest szkodliwa wiedzą chyba wszyscy. Nie tylko wpływa negatywnie na stan budynku, ale może również skutkować pogorszeniem stanu naszego zdrowia. Najprostszym oraz najtańszym sposobem na usunięcie wilgoci jest ogrzanie ścian za pomocą wysokiej temperatury. Wówczas wilgoć zaczyna parować, a sprawnie działająca wentylacja odprowadza parę wodną. To świetne rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń o niewielkich powierzchniowych zawilgoceniach. Jednak jeśli problem dotyczy wewnętrznych fragmentów murów, ta metoda może okazać się niewystarczająca.

Osuszanie kondensacyjne i mikrofalowe

Jeśli chodzi o osuszanie kondensacyjne jest to świetna metoda do osuszania wnętrz budynków. Polega ona na skropleniu pary wodnej za pomocą specjalnego wentylatora i obniżenia poziomu wilgotności. Dzięki temu ściany stopniową zaczną się osuszać, a wilgoć znika. Druga metoda jest dużo dokładniejsza, ponieważ może być stosowana w przypadku dogłębnego zmniejszania wilgoci w ścianach. Pod wpływem fal mikrofalowych wilgoć zmienia się w parę wodną, która poprzez drożną wentylację zostaje odprowadzona na zewnątrz.

Absorpcja i osuszanie podposadzkowe

Pierwsza metoda jest niemal tożsama z osuszaniem kondensacyjnym, jednak zamiast wentylatora stosuje się specjalne wkłady z chłonnym granulatem. Wilgotne powietrze zostaje pochłonięte przez urządzenie, a następnie ogrzane. Suche powietrze powraca do pomieszczenia i nasyca się parą wodną – czynność jest powtarzana aż do całkowitego osuszenia murów. Do zastosowania ostatniej metody wymagane są specjalne pompy, które wyciągają zalegającą ciecz. Pod zalaną powierzchnie posadzki wprowadza się ciepłe powietrze, które powoduje parowanie wilgoci i jej osuszenie.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl