Piana PUR vs inne materiały ociepleniowe

Umieszczanie dodatkowej warstwy ociepleniowej na ścianach budynków jest stosowane w budownictwie od długiego czasu. Na przestrzeni lat zmieniają się jednak materiały, które się do tego wykorzystuje. Jedną z najnowszych technologii w tym zakresie jest pianka poliuretanowa (PUR). Porównujemy, jak wypada ona na tle innych, tradycyjnie stosowanych od lat materiałów.

Wełna mineralna

Choć dobrej jakości wełna mineralna ma podobne właściwości termoizolacyjne do pianki PUR, jej wybór mimo wszystko może okazać się porażką. Po pierwsze, jest to materiał znacznie trudniejszy w aplikacji od piany poliuretanowej. Dużo trudniej dopasować go do ocieplanej powierzchni tak, aby dokładnie do niej przylegał. Przez to mogą tworzyć się tunele, czyli tzw. mostki termiczne, którymi ciepło może przedostawać się na zewnątrz. Sprzyja to też zaleganiu wilgoci, na którą wełna mineralna nie jest w pełni odporna. To z kolei prowadzi do rozwoju grzybów i bakterii. Stworzyć się może w ten sposób środowisko niekorzystne dla alergików. Fakt ten jest potęgowany przez pylenie materiału, które szczególnie nasila się po latach oraz gdy wykorzystano wełnę niskiej jakości. Dobrze zamontowana piana poliuretanowa będzie zatem wyborem znacznie korzystniejszym od wełny mineralnej. Wykonanie izolacji z pianki PUR warto zlecić specjalistom z Isosolutions.

Styropian

Na podobne problemy i ograniczenia natkniesz się, wybierając styropian. Podobnie jak wełna, jest dostępny w blokach, przez co jego montaż na nieregularnych nawierzchniach będzie znacznie trudniejszy niż w przypadku piany PUR. Styropian także nie zagwarantuje braku mostków termicznych w warstwie izolacyjnej. Oprócz tego ma dużo mniej korzystne właściwości paroszczelne, przez co może przedostawać się przez niego wilgoć. Choć sam montaż izolacji styropianowej może być tańszy niż prace z pianką poliuretanową, to należy liczyć się z tym, że koszty mogą wzrosnąć po czasie. Materiał ten może wymagać konserwacji, czy tworzenia dodatkowych warstw ochronnych, z czym nie spotkasz się, gdy zainwestujesz w dobrze wykonaną izolację z piany PUR.

Właściwości pianki poliuretanowej

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad wyborem materiału do wykonania izolacji termicznej, warto podsumować najważniejsze zalety piany PUR:

  • Optymalne właściwości izolacyjne pod względem termicznym i akustycznym
  • Jest gazoszczelna
  • Odporna na wilgoć, grzyby, pleśń – przyjazna dla alergików
  • Nie tworzy mostków termicznych
  • Łatwość dotarcia nawet do trudnodostępnych miejsc lub przestrzeni o nieregularnych kształtach
  • Nie pyli
  • Nie obciąża konstrukcji dzięki niewielkiej wadze
  • Po poprawnym montażu będzie wytrzymała przez wiele lat
Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl