Mury oporowe – czym są i ich zastosowanie

Elementy infrastruktury i architektury to wszechstronny wybór rozwiązań, które mają swoje szerokie zastosowanie – nie tylko na drodze, ale właśnie w otoczeniu budynków mieszkalnych, biurowych, a także w centrach składowania odpadów czy materiałów budowlanych. Do takich należą bez wątpienia ściany oporowe, których użycie pozwala stworzyć funkcjonalną przestrzeń w zakładzie pracy, na trasie albo nawet w zakątku własnego ogrodu. Do czego dokładnie może się przydać konstrukcja w postaci muru oporowego?

Wykorzystanie ściany oporowej

Jeśli masz zamiar wybudować składowisko na materiały sypkie czy też ogrodzenie przetrzymujące skarpę z kwiatami w ogrodzie to warto właśnie posłużyć się odpowiednio wyprofilowaną ścianą oporową. Wiele osób na to nie zwraca uwagę, czym one są, ale opcja ta świetnie się nadaje do przetrzymywania gruntu, kiedy występują duże nierówności w terenie albo kiedy należy zabezpieczyć przed wystąpieniem dużych obciążeń.

Mury oporowe – czym są i ich zastosowanie

Z tego względu można wyróżnić kilka typów murów oporowych, które różnią się przede wszystkim kształtem. Ich specyficzna forma czy to ściany oporowej typu L, T czy narożnej można wykorzystać w różnych ukształtowaniach terenu. To zresztą znacznie łatwiejsze rozwiązanie postawienie metrowego muru oporowego zamiast żmudnego tworzenia szalunków.

Można je zastosować jako zabezpieczenia w budownictwie naziemnym, jak i podziemnym np. przy budowie garaży. Część z nich ze względu na parametry będzie można wykorzystać do dużej architektury np. przy budowie wiaduktów przy autostradach, a inne do małej. Niektóre typy ścian oporowych należące właśnie do tej drugiej grupy przydadzą się z kolei przy budownictwie mieszkaniowym, w tym także tworząc z nich małe rampy kolejowe. Te mające z obu stron gładką formę mogą być z powodzeniem wykorzystane przy kreowaniu terenów zielonych we własnym ogrodzie, ale także w przestrzeni publicznej.

Mury oporowe – czym są i ich zastosowanie

Mury oporowe – funkcjonalność w dobie nowoczesności

Nie wielu z nas z pewnością miało świadomość, jak bardzo praktyczne mogą być mury oporowe. Gdy staniesz przed podjęciem decyzji, co należy włączyć do architektury naszej własnej posiadłości czy jaki materiał należy zastosować, warto pomyśleć nad ścianą oporową. Przemyślanie wstawiona, także w jednej wraz z innymi podobnymi elementami konstrukcji, roślinnością i podłożem, mogą tworzyć zgraną kompozycję miłą dla oka. Z kolei wykorzystując mury oporowe w zakładach pracy, przestrzeniach magazynowych, mogą okazać się nieocenionym wsparciem w tworzeniu funkcjonalnego miejsca, w którym po prostu sprzyja organizacji pracy.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl