Metamorfozy domowych przestrzeni – sprawdź, jak szybko zmienisz te miejsca!

Metamorfozy domowych przestrzeni – sprawdź, jak szybko zmienisz te miejsca

Najczęstsze modyfikacje domowe dotyczą malowania ścian, zmian w wyposażeniu czy gruntownego czyszczenia danych pomieszczeń. Nieczęsto jednak znajdujesz czas i chęci, by zagospodarować większą przestrzeń, jaką jest strych czy piwnica. Zazwyczaj służą one jako graciarnia i zbiorowisko różnego typu starych sprzętów domowych i mebli. Zamiast jednak zbierać niepotrzebne odpady, postaw na całkowitą metamorfozę!

Piwnica – pomieszczenie, o którym nie warto zapominać

Piwnica, choć brak w niej dopływu światła słonecznego, jest często niezwykle niedocenianym miejscem. W kamienicach i blokach stanowi pomieszczenie, w którym trzymane są rowery, stare wózki czy wygięte suszarki na pranie. Zazwyczaj przetrzymuje się je w nadziei, że jeszcze się komuś przydadzą – jeśli jednak od wielu lat nie ujrzały światła dziennego, możesz się spokojnie z nimi rozstać.

Postaw się nudzie i zamiast po raz kolejny włączać telewizor, rozpocznij produkcję własnych przetworów, które umieścisz na piwnicznych półkach. Pozbądź się starych nieprzydatnych śmieci. Jeśli lubisz motoryzację, piwnica może być miejscem rozwoju Twojej pasji. W domu jednorodzinnym masz jednak większe pole do popisu – możesz dowolnie ocieplać pomieszczenie i stworzyć podziemny salon lub piwniczkę z winami. Nie ograniczaj się i dopasuj rozwiązanie do swoich możliwości!

Idziemy w górę – co zrobić na strychu?

W starych kamienicach strych to zazwyczaj przestrzeń wspólna – jeśli posiadasz mieszkanie na własność, być może trzymasz w szufladzie stary klucz, który do tej pory jedynie zbierał kurz. Możesz porozmawiać z sąsiadami i uzgodnić, kto jaką część strychu chce zagospodarować, a następnie przystąpić do pracy nad swoją częścią. Może ona służyć do przechowywania przetworów, podobnie jak piwnica lub być miejscem suszenia prania. Jeśli jesteś blisko ze swoimi sąsiadami, możecie wspólnie pomyśleć nad tym, jak wyremontować wolną przestrzeń i co powinno się tam znaleźć – być może waszym wspólnym marzeniem jest miejsce spotkań, podczas których wymienicie się doświadczeniami i myślami oraz będziecie mogli grać w karciane gry?

W jednorodzinnym domu strych dużo łatwiej zagospodarować. Po odpowiednich remontach możesz ocieplić pomieszczenie i wykorzystać je jako dodatkowy pokój. Przyda Ci się również jako miejsce do wypoczynku czy rozwijania pasji. Zamiast graciarni, postaw na funkcjonalne rozwiązania – możesz wszystkie prace nad przestrzenią rozłożyć w czasie!

Balkon i taras – drobne, ale znaczące zmiany

W blokach i niektórych kamienicach często można zauważyć zaniedbane balkony, a jest to przestrzeń, która skrywa ogromny potencjał. Wystarczy odpowiednio dobrana kanapa lub dwa krzesła, mały stolik i kilka dodatków – wisząca lampa, dekoracyjne oświetlenie LED i stojak na kwiaty w doniczkach. Jesienią zabierz ze sobą koc i rozsiądź się wygodnie ze szklanką herbaty, ogrzewając dłonie w ostatnich promieniach słońca. Jeśli chcesz się cieszyć balkonem zimą, przemyśl kwestię zamontowania przeszkleń chroniących przed chłodem. Możesz też zabezpieczyć kanapę i krzesła przed mrozem i ponownie zacząć korzystać z balkonu wiosną.

W domach jednorodzinnych również możesz zaskoczyć swoich gości świetnie zorganizowanym balkonem. Duże znaczenie ma też to, jak zaaranżujesz taras i ogród. Postaw na spójne elementy i nie zapomnij o małej architekturze. Daj się ponieść wyobraźni i odmień swoją przestrzeń, gdy tylko znajdziesz chwilę czasu – nawet drobne zmiany się liczą!

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl