Jaką technologię grzewczą wybrać?

Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta nasze zapotrzebowanie na ciepło. Ze względu na położenie Polski, nasze domy wymagają ogrzewania średnio przez około siedem miesięcy w roku. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć, jaką technologię wybrać.

Tradycji stało się za dość

W Polsce nadal największą popularnością cieszą się tradycyjne piece na węgiel. Wynika to przede wszystkim z ich niskiej ceny. Mimo to nie należą one do najwygodniejszych urządzeń, ponieważ wymagają ciągłej kontroli ze strony użytkownika. Warto jednak pamiętać, że nowocześniejsze modele posiadają wiele ułatwień, które zachęcają do tego rodzaju inwestycji. Po pierwsze coraz częściej możemy liczyć na automatyczne pojemniki, które samodzielnie dozują odpowiednią ilość węgla. W związku z tym właściciel nie musi ciągle dokładać do pieca. Do ogromnych minusów przedstawionej technologii należy przede wszystkim ogromna czasochłonność. Nawet w przypadku bardziej zautomatyzowanych modeli nadal co jakiś czas wymagane jest ręczne napełnienie automatycznego dozownika. Poza tym piec wymaga systematycznego czyszczenia, a o ogrzewaniu domu musimy pomyśleć już parę miesięcy wcześniej ze względu na konieczność zakupienia węgla. Warto również pamiętać o coraz popularniejszych względach ekologicznych. Piece na węgiel nie tylko wytwarzają ogromną ilość dymu, ale również wykorzystują nieodnawialne źródła energii, które nie tylko mogą podrożeć, ale także się skończyć.

Siła prądu

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne. Choć nie jest to najbardziej ekonomiczna technologia, konsumenci cenią sobie oferowaną przez nią łatwość w użytkowaniu. Aby w prawidłowy sposób założyć ogrzewanie elektryczne, wystarczy dostęp do gniazdka. Coraz częściej wystarczy tradycyjne 230 V. Poza tym jest to jedna z najbezpieczniejszych technologii, która wyjątkowo dobrze sprawdzi się w funkcji ogrzewania zapasowego. Decydując się na tę metodę, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że koszty energii elektrycznej wciąż rosną i w pewnym momencie mimo swoich zalet tego typu rozwiązanie może okazać się wyjątkowo nieekonomiczne.

Jaką technologię grzewczą wybrać?

Dodaj gazu

Z nowocześniejszych technologii grzewczych, ogrzewanie gazowe plasuje się wyjątkowo wysoko w rankingu. Wynika to przede wszystkim z dobrego stosunku jakości i ceny do pracochłonności. Ogrzewanie gazowe odznacza się wysokim komfortem połączonym z niskimi kosztami. Aby nasz piec sprawnie działał, wystarczy wprowadzić odpowiednie ustawienia. Jeśli temperatura spanie poniżej pewnego poziomu, piec uruchomi się automatycznie.

Kolektory słoneczne

Ekologiczne technologie grzewcze stają się nie tylko odpowiedzialną decyzją, ale w pewnym momencie również koniecznością wynikającą z kryzysu klimatycznego. Boom na kolektory grzewcze miał miejsce już kilka lat temu i do tamtego czasu niewiele się zmieniło. Jest to świetny sposób na zapewnienie naszemu gospodarstwu ekologicznego źródła energii, jednak należy pamiętać, że wymaga ono ogrzewania wspomagającego. W końcu słońce nie świecie przez cały rok, a kolektory nie mogą przechowywać zbyt dużej ilości energii. Poza tym jest to zdecydowanie najdroższa technologia grzewcza, która opłaca się jedynie w połączeniu z odpowiednim dofinansowaniem.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl