Jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Długotrwałe, obfite opady deszczu to coraz częściej występująca anomalia. Poza ogromnymi spustoszeniami, jakie powoduje w świecie przyrody, również mieszkańcy miast i wsi skarżą się na ogromne straty. Do najczęstszych problemów należą przede wszystkim zalane piwnice. Jednak jak się okazuje, można się do tego odpowiednio przygotować.

Czy warto?

Oczywiście, że tak. Zalana piwnica to problem, który wymaga od nas nie tylko szybkiej reakcji, ale również dość wysokich nakładów pieniężnych i sporej ilości wolnego czasu. Do jednych z najtrudniejszych zadań należy przede wszystkim odprowadzenie wody, co często wiąże się z koniecznością zatrudnienia specjalisty. Poza tym obecność wilgoci w piwnicy nie tylko źle wpłynie na nasze zdrowie, ale również  może przyczynić się do naruszania murów domu, a nawet kruszenia się konstrukcji. Jednak należy pamiętać, że przyczyn zalania może być wiele. Na początku skupiliśmy się przede wszystkim na intensywnych opadach, ale warto również pamiętać o braku odpowiedniej izolacji, która zabezpieczyłaby budynek, różnego rodzaju awarii sieci wodociągowej, czy rosnącego poziomu wód gruntowych.

Krok 1 – zwróć uwagę na podłoże

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu i myślisz nad sposobami, które pomogą Ci uniknąć zalania piwnicy w przyszłości, pamiętaj, by zacząć od wyboru odpowiedniego rodzaju gruntu. Oczywiście, o ile to możliwe. Dobrze wiedzieć, że powierzchnie takie, jak np. piasek znacznie szybciej przepuszczają wodę np. w stosunku do gliny. W związku z tym warto pamiętać, by wszelkiego rodzaju budowę rozpocząć od profesjonalnego badania gruntowo-wodnego.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Hydroizolacja

Mało kto wie, że stosowanie hydroizolacji jest również uzależnione od poziomu wody gruntowej. Jeśli mierzysz się głównie z niskim poziomem wody gruntowej, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie pionowa hydroizolacja powłokowa z masy bitumicznej. Polega ona na zamontowaniu szczelnych warstw powłoki  na równej powierzchni ściany za pomocą papy zgrzewalnej, która zostaje nałożona na osłonę z włókniny poliestrowej. W przypadku zmiennego poziomu wody gruntowej lepiej zdecydować się na tzw. hydroizolację wzmocnioną, która polega na zastosowaniu dwóch lub więcej warstw papy i ścianki dociskowej. To działanie ma na celu zminimalizować ryzyko osuwania się papy. W takiej sytuacji tworzymy zarówno zabezpieczenie pionowe, jak i poziome. Natomiast jeśli masz do czynienia z wysokim poziomem wody gruntowej, hydroizolacja powinna przyjąć formę szczelnej wanny zewnętrznej. Mimo to coraz częściej odradza się budowania piwnic na tego typu terenie.

Inne sposoby

W przypadku ryzyka zalania piwnicy, warto również przemyśleć kwestię wykonania drenażu, który pozwoli nam na pozbycie się wody nagromadzonej przy fundamentach. Jednak, aby drenaż był jak najbardziej skuteczny, musi zostać poprzedzony badaniem gruntu. Poza tym możemy również zdecydować się na wykonanie specjalnego spadku, który odprowadzi linie wodne jak najdalej od naszej działki.

Jak widać, istnieje wiele sposobów, które pozwolą nam uniknąć, bądź choćby zminimalizować ryzyko zalania piwnicy. Należy pamiętać, że najważniejszym działaniem będzie w tym przypadku szczegółowe badanie aktualnego poziomu wód gruntowych, dzięki czemu będziemy mogli wybrać najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl