Jak wybudować dom? Przegląd dostępnych technologii

Budowa domu zawsze wiązała się z dość dużymi kosztami. Jednak obecnie za sprawą coraz nowocześniejszych technologii możemy liczyć na ogromne ułatwienia. Zmieniają się nie tylko nasze wydatki, ale również sposób budowania, a także rodzaje zastosowanych materiałów. Poniżej znajdziesz zestawienie trzech najpopularniejszych technologii, które podbiły polski rynek.

Drewniana chatka

Prefabrykowane domy szkieletowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z ich energooszczędnych właściwości. Cały proces rozpoczyna się od wykonania płyty fundamentowej na placu budowy. Oczywiście fachowcy dbają o odpowiednią izolację oraz zbrojenie. Następnie na placu budowy pojawiają się elementy, które wcześniej zostały wyprodukowane w fabryce. Cała konstrukcja zostaje wzniesiona na drewnianym szkielecie, który na słupkach ma zamocowaną płytę gipsowo-włóknową bądź OSB, nakłada się warstwę styropianu. Poza tym konstrukcja składa się również z wełny mineralnej dodatkowo zabezpieczonej przez folię paroizolacyjną. Na samym końcu montuje się instalację elektryczną, którą zamyka się płytą gipsowo-kartonową.

Jak wybudować dom? Przegląd dostępnych technologii

Wady i zalety

Tego typu dom odznacza się przede wszystkim ogromną energooszczędnością. Dzięki niskiemu zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania, na dłuższą metę cała konstrukcja okazuje się bardzo ekonomiczna. Poza tym do jego zalet należy również szybka budowa – już po około 3 miesiącach istnieje możliwość odebrania domu w stanie deweloperskim. Całość z zewnątrz przypomina domy wybudowane w tradycyjny sposób i wiąże się z podobnymi kosztami budowy.

Domy modułowe

To technologia, która powoli zaczyna zdobywać polski rynek. Jej innowacyjność polega przede wszystkim na gotowych panelach, czyli wykonanych fabrycznie ścianach z rurami oraz pełną elewacją. Cała konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie wypełnionym wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Od wewnątrz ściany są wykończone płytą gipsowo-kartonową. Ogromną zaletą tego typu konstrukcji jest przede wszystkim szybkość wykonania. Dom w stanie deweloperskim może powstać nawet w ciągu 24 godzin. Poza tym to świetne rozwiązanie dla osób, które swoje nowe lokum planują wybudować na teranie odznaczającym się dużymi nierównościami. Co więcej, można go z łatwością demontować i przenosić w inne miejsce. To cecha szczególnie przydatna w przypadku domków letniskowych.

Tradycyjny dom

To konstrukcje, które kojarzą nam się przede wszystkim z czasami dzieciństwa. Jednak obecna technologia pozwala na wprowadzenie wielu przydatnych innowacji. Aby tradycyjny dom odznaczał się jak największą izolacją, warto zastosować pustaki wykonane z ceramiki poryzowanej. Poza tym można zdecydować się również na beton komórkowy oraz silikaty, jednak nie przyniosą one tak dobrych efektów, jak pustaki. Dzięki dobrej izolacji latem dom nie nagrzewa się zbyt szybko, a zimą nie traci ciepła. Tym sposobem znacznie wzrasta komfort życia. Kolejną zaletą jest przede wszystkim ogromna wytrzymałość i długowieczność. Mimo to należy pamiętać o dość dużych kosztach związanych z budową oraz długim czasie wykonania.

Jak widać, obecnie istnieje wiele różnych rozwiązań, które znacznie ułatwią nam zbudowanie domu marzeń. Jednak mimo wszystko należy pamiętać o tym, by dostosować dom nie tylko do naszych wymagań, ale również możliwości finansowych.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl