Jak wybrać odpowiednią firmę do budowy domu?

Budowa nowego domu to nie tylko niesamowite przeżycie dla wszystkich członków naszej rodziny, ale również duże zobowiązanie finansowe. Ogromną rolę odgrywają nie tylko zakupy odpowiednich materiałów budowlanych, ale również firma wykonująca nasze zlecenie. Właśnie dlatego postanowiliśmy tworzyć mały poradnik, który pomoże Ci wybrać jak najlepszych wykonawców.

Od czego zacząć?

Biorąc pod uwagę ilość firm oferujących swoje usługi na rynku, dobrze jest rozpocząć od sprawdzenia wiarygodności danej działalności. Najlepiej, jeśli specjalistów znamy z polecenia przyjaciół bądź rodziny. Wówczas możliwość oszustwa lub konfliktów znacznie maleje. Jednak jeśli nie jest to możliwe, warto skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek internetowych. W tym przypadku należy przeprowadzić dokładny research dotyczący wiarygodności –  sprawdzamy opinie i komentarze, oceny, a także obecność na forach. Poza tym, zanim zatrudnimy daną firmę, warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych przez nią usług. Być może brzmi to jak największa oczywistość, jednak usługi budowlane dzielą się m.in. na nadzór budowlany, budowę domów w stanie surowym, pod klucz lub w stanie developerskim. Poza tym niektóre firmy oferują również wykańczanie wnętrz, jednak zazwyczaj musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zatrudnić do tego inną firmę.

Kupno materiałów

W przypadku zatrudniania firm warto zorientować się, czy wybrani fachowcy są w stanie zaoferować nam materiały budowlane. Często poszczególne firmy posiadają specjalne umowy z producentami, dzięki czemu możemy liczyć na bardziej dogodne ceny. Poza tym sami fachowcy zazwyczaj lepiej wiedzą, jakie produkty sprawdzą się u nas najlepiej. Jeśli dokonujesz tego typu inwestycji jako firma, warto sprawdzić ceny poszczególnych materiałów w hurtowniach.

Jak wybrać odpowiednią firmę do budowy domu?

Kryterium ceny

Podczas wyboru odpowiedniej firmy nierzadko poza profesjonalizmem kierujemy się również kryterium ceny. Jest to swego rodzaju pułapka, ponieważ często zdarza się, że firmy, które proponują najbardziej opłacalne oferty, z czasem wymuszają na nas dodatkowe inwestycje, w związku z niezbyt profesjonalnym wykonaniem i koniecznością poprawy.

Sprawdź pracę

Jak już wiele razy wspominaliśmy, budowa domu to przede wszystkim ogromna inwestycja. Właśnie dlatego przed ostatecznym zatrudnieniem danej ekipy, warto rozejrzeć się i sprawdzić stan wykonanych przez nich projektów. Oglądając ich dzieła na żywo, jesteśmy w stanie sprawdzić, czy budynek został wykonany dokładnie i czy nie zauważamy jakiś rażących błędów konstrukcyjnych.

Sporządź umowę

Tak, jak zawsze odpowiednio sporządzona umowa to dla nas swego rodzaju zabezpieczenie. W związku z tym nawet najdrobniejsze ustalenia powinny zostać w niej zawarte. W umowie uwzględnij przede wszystkim datę rozpoczęcia oraz planowanego zakończenia budowy, czas realizacji poszczególnych etapów budowy oraz określ zadania, jakich podejmuje się firma, a które będą wiązały się z wynagrodzeniem. Warto również zawrzeć w niej punkt informujący o tym, że firma zapoznała się ze stanem budowy przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Tym samym unikniemy oskarżeń o błędy poprzednich wykonawców. Jak widać, wybór odpowiedniej ekipy budowlanej jest zależny od wielu czynników, jednak należy pamiętać o tym, że to od niej zależne jest powodzenie naszych planów.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl