Jak samemu stworzyć zestaw głośnikowy

Jeżeli jesteś audiofilem lub po prostu lubisz otaczać się dźwiękami, to z pewnością marzysz o urządzeniu, które będzie spełniało wszystkie Twoje wymagania. Gotowe zestawy głośnikowe zwykle nie dają efektu, którego pożądasz, dlatego warto stworzyć wersję DIY. Oprócz głośnika i samej kolumny, którą należy odpowiednio przygotować, będzie potrzebnych jeszcze klika elementów. Podpowiadamy, w co warto zainwestować.

Kondensator dla większej pojemności

Kondensator elektrolityczny to typ kondensatora, w którym rolę jednej z elektrod pełni elektrolit. Druga z nich jest metalowa, a łączy je lub rozdziela warstwa dielektryka. Pozwala ona na uzyskanie większej pojemności niż inne rodzaje tego typu produktów. Sam kondensator jest niewielkich rozmiarów. Ma małą rezystancję szeregową oraz indukcyjność i działa idealnie przy małych częstotliwościach i odpowiednim spolaryzowaniu. Kondensatory elektrolityczne możemy podzielić na 3 rodzaje: aluminiowe – gdzie dielektrykiem jest cienka warstwa glinu, tantalowe, gdzie warstwą oddzielającą jest tlenek tantalu(V) i niobowe, gdzie dielektrykiem jest warstwa tlenku niobu(V). Takie produkty stosuje się głównie we wzmacniaczach. Jeżeli lubisz tworzyć sprzęty sam, to z pewnością przyda Ci się właśnie któryś z kondensatorów.

Przewody i wtyki

Przewód głośnikowy to jeden z najważniejszych elementów podczas składania własnego zestawu głośnikowego. W tym przypadku należy pamiętać, że wysokiej jakości kable pozwalają przesyłać najlepsze dźwięki. Przewody głośnikowe stosuje się do połączenia wzmacniacza i głośnika. Należy mieć na uwadze, że każdy z nich ma swoją grubość i izolację, którą powinieneś odpowiednio dostosować. Dzięki temu uzyskasz optymalny przesył fal i pożądaną jakość dźwięku. Nie zapomnij również o końcówkach, które są niezbędne podczas samodzielnego składania zestawu głośnikowego.

Wtyki bananowe stosuje się do szybkiego i łatwego podłączenia sprzętu auto. Zapewniają pewne mocowanie, które nie odepnie się samo, co znacząco ułatwia pracę. Dzięki temu możesz w dowolnej chwili odpiąć kolumnę czy głośnik i przenieść je w dowolne miejsce, bez ryzyka uszkodzenia kabla. Wtyki bananowe zapewniają również bezpieczeństwo. Chronią kable i niwelują ryzyko wystąpienia zwarcia. Te elementy są tanie i przede wszystkim wytrzymałe – możesz połączyć je z dowolnym kablem.

Niskie i wysokie tony

Zwrotnica, która zapewni przetwarzanie szerokiego zakresu częstotliwości również jest istotnym elementem, o którym nie możesz zapomnieć. Dzieli ona sygnał docierający do kolumny na węższe pasma, a każde z nich jest odtwarzane przez odpowiedni głośnik, dlatego umieszczamy zarówno wysokotonowe, jak i niskotonowe urządzenia. Pojedynczy głośnik nie jest w stanie odtworzyć całego pasma akustycznego, a doprowadzanie do niego pasma, którego nie obejmie zakresem, może przyczynić się do pogorszenia pracy urządzenia.

Teraz już wiesz, jak samemu stworzyć praktyczny zestaw i w jakie elementy warto się wyposażyć, by w pełni korzystać z nowego nabytku. Z pewnością zapamiętasz na długo pierwsze dźwięki, które popłyną z własnoręcznie przygotowanego zestawu. Zaopatrz się w potrzebne elementy i do dzieła!

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl