Jak przeprowadzić remont strychu?

Poddasza kojarzą nam się przede wszystkim z ogromną ilością kurzu, brudu i niezidentyfikowanych przedmiotów. Mimo to coraz częściej właściciele domów decydują się na jego remont w celu naprawy bądź wzmocnienia stropu. W poniższym artykule dowiesz się, o czym pamiętać podczas tego typu przedsięwzięcia.

Unikaj kosztów

Należy pamiętać, że każdy remont to przede wszystkim ogromne koszty. Często  mówi się o tym, że niektóre remonty znacznie przewyższają wartość domu i bardziej opłacalna byłaby po prostu nowa budowa. Jednak w przypadku zmiany sposobu użytkowania strychu można tego łatwo uniknąć. Po pierwsze należy wiedzieć, że tego typu remonty to przede wszystkim ingerencja w element nośny budynku. W związku z tym do jego przeprowadzania wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby uniknąć kosztów związanych z zatrudnianiem elektryka, architekta i konstruktora, można wstępnie samodzielnie ocenić stan poddasza i możliwość wprowadzenia modyfikacji.

Wstępne oględziny

W tym przypadku sytuacją idealną jest posiadanie projektu budynku. Wtedy już po pierwszym spojrzeniu będziemy wiedzieć, które ściany są nośne, z czego zrobiony jest strop oraz jaką ma konstrukcję. Jednak często wystarczą wstępne oględziny, które będą polegały na wykonaniu szkicu lub kilku pomiarów.

Jak przeprowadzić remont strychu?

Poznaj swój strop

W domach jednorodzinnych wyróżniamy kilka najczęściej występujących rodzajów stropów: drewniany, Kleina, Ackermana, żelbetonowy, gęstożebrowy, oraz strop z płyt prefabrykowanych. Często już podczas wstępnych oględzin jesteśmy w stanie określić rodzaj stropu, jednak mimo wszystko warto wykonać specjalne nawierty. Dzięki temu nie tylko poznamy rodzaj, wysokość oraz układ stropu, ale również zyskamy informacje na temat belek nośnych i grubości warstwy nadbetonu.

Wytrzymałość stropu

W przypadku adaptacji strychu szczególną uwagę należy zwrócić na wytrzymałość stropu. Aby to zadanie zostało wykonane prawidłowo, najlepiej zlecić je specjaliście. W tym przypadku ważna jest nie tylko nośność naszego stropu, ale również jego rodzaj, możliwość obciążenia itp. Warto pamiętać, że strychy obliczane są na znacznie mniejsze obciążenie, dlatego należy sprawdzić, czy wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Ściany i schody

Jeśli wszystkie warunki bezpieczeństwa zostały spełnione, warto zastanowić się nad typem ścian na naszym nowym piętrze. Należy pamiętać, że mimo wprowadzonych usprawnień nadal zależy nam na ograniczeniu ciężkości. W związku z tym najczęściej poleca się zastosowanie ścian gipsowo-kartonowych ze względu na ich lekkość. Jeśli chodzi o schody, jest to często bardzo problematyczna kwestia. W końcu nowe piętro tworzymy po to, by zyskać jak najwięcej przestrzeni, a instalacja schodów znacznie ogranicza to działanie. W związku z tym należy wybrać taki rodzaj schodów, który w jak najmniejszym stopniu będzie ingerować w konstrukcję stropu. Jednym z lepszych rozwiązań będą schody jednobiegunowe oraz ulokowanie klatki schodowej na zewnątrz budynku lub usytuowanie schodów na szczycie naszego budynku.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl