Jak ocieplić dom? Poradnik w kilku krokach

Zima wymaga od nas wielu przygotowań. Kupujemy grube swetry, inwestujemy w zimowe opony i przede wszystkim ogrzewamy dom. W końcu nie ma niczego przyjemniejszego niż powrót do ciepłego mieszkania po długim dniu w pracy. Jednak, aby ogrzewanie było skuteczne, nasz dom musimy być odpowiednio przygotowany.

Wstępne rozeznanie

Zanim zaczniemy angażować się w ocieplanie, najpierw należy sprawdzić stan naszych ścian – to od nich zależy trwałość całego systemu. Szczególną uwagę zwróć na nośność tynku, Można ją sprawdzić w bardzo prosty sposób. Po prostu popukaj w ścianę – jeśli usłyszysz głuchy, pusty dźwięk to znak, że tynk nie trzyma się podłoża. Jest to jasny sygnał, który informuje nas o tym, że tynk nie trzyma się podłoża. W takim wypadku pozostaje go jedynie skuć lub odpowiednio wzmocnić. Jeśli wszystko jest już w porządku, warto przeprowadzić wstępną próbę przyczepności. Polega ona na przyklejeniu w kilku różnych miejscach fragmentów styropianiu – w ten sposób dowiemy się, czy przyczepność jest odpowiednia. Przylepiony styropian zostaw na parę dni, a następnie sprawdź jego wytrzymałość. Jeśli podczas szarpnięcia styropian ulegnie rozerwaniu, jest to dla znak, że wszystko jest w porządku. W przypadku oderwania styropianu wraz z tynkiem należy skuć ścianę. Poza tym warto również sprawdzić wizualny stan naszej ściany. Zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju zacieki czy pęknięcia – pamiętaj, na wilgotnej ścianie nie wolno zakładać ocieplenia.

Jak ocieplić dom? Poradnik w kilku krokach

Rozpocznij przygotowania

Jak widać po powyższym opisie, aby dom został prawidłowo ocieplony potrzeba trochę czasu i przede wszystkim dokładności. W związku z tym, aby przejść do właściwej pracy, najpierw zajmiemy się przygotowaniem podłoża. Zacznij od sprawdzenia wspomnianej wcześniej wilgotności ścian. Aby ocieplenie prawidłowo działało, mury muszą być w pełni osuszone. Jeśli wilgoć powstała w wyniku deszczu, warto poczekać, aż słońce wysuszy plamy. Natomiast w przypadku problemów z nieszczelną hydroizolacją, zacznij od dokonania niezbędnych napraw. Następnie za pomocą szczotki wyczyść brud oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Pamiętaj, że pyły wpływają na zmniejszenie przyczepności. Jeśli zadbałeś o osuszenie i oczyszczenie ściany, pozostało już tylko ją wyrównać za pomocą specjalnej zaprawy, i zagruntować, dzięki czemu zmniejszymy chłonność podłoża.

Montujemy

Płyty styropianowe najczęściej są montowane za pomocą zaprawy klejącej. Jednak zanim do tego przejdziemy, musimy zamontować listwę cokołową. Dzięki niej z łatwością utrzymamy poziom płyt podczas układania i dodatkowo wzmocnimy dolną warstwę ocieplenia. Przytwierdzamy ją za pomocą specjalnych łączników około 30-100 cm ponad gruntem. Przechodząc do samej zaprawy, musimy pamiętać o tym, że powinna i ona pokrywać niemal połowę płyty. Nie wystarczą jedynie pojedyncze placki, musimy również pokryć pasma obwodowe. Następnie za pomocą mocnego dociśnięcia do ściany przyklejamy płytę i wyrównujemy ją względem sąsiadujących. Pamiętaj, żeby nie pozostawić żadnej zaprawy pomiędzy płytami, ponieważ w przyszłości może to skutkować powstanie mostków termicznych. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, płyty układaj na przemian tak, jak w przypadku cegieł. Powodzenia!

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl