Futurystyczne tunele
Większość z nas jest już przyzwyczajona do przejść podziemnych i metra. Nietypowe rozwiązania strukturalne coraz bardziej się rozpowszechniają. Jednak to, co kiedyś należało do sfery fantazji, stopniowo zaczyna obowiązywać jako normalność – w końcu nikt się już nie zachwyca faktem, że może poruszać się komunikacją podziemną. W związku z tym na całym świecie trwają dywagacje na temat budownictwa podziemnego, a zwłaszcza tego, jaką rolę odegrają tunele dla przyszłych pokoleń.
Płonne nadzieje czy spełnienie marzeń?
Wyobraź sobie, że codziennie musisz korzystać z komunikacji miejskiej. Ale nie takiej zwyczajnej. Kompletnie nową propozycją, którą być może znasz już z science fiction, jest Hyperloop, czyli kolej próżniowa. Zasady działania tego środka transportu byłyby możliwe dzięki inżynierii tunelowej i magnetycznej lewitacji, a sam wynalazek działałby jak połączenie samolotu i pociągu w jednym. Pasażer przemieszczałby się za pomocą kapsuły umieszczonej w tunelu, w którym panowałoby bardzo niskie ciśnienie. Sama podróż, zależnie od odległości, trwałaby kilka – kilkanaście minut.
Sama forma tunelu pozostaje niezmieniona – choć rura, którą będzie poruszał się pojazd, będzie musiała być bardziej zaawansowana technologicznie. Funkcja tez nie ulega zmianie, gdyż tunel nadal będzie służył do komunikacji. Jednak nowatorskie w tym pomyśle jest to, że wykorzystuje próżnię do poruszania się, co usprawni szybkość przemieszczania się ludzi lub towarów. Proponowana technologia miałaby być wolna od wszelkich kolizji, dwukrotnie szybsza od samolotu, a ponadto cechowałaby się niskim zużyciem energii i odpornością na warunki atmosferyczne.
Dzięki Hyperloop można będzie natychmiastowo zjawić się w miejscu oddalonym od naszego położenia o kilkaset kilometrów. Czas przejazdu, który obecnie wynosi ponad cztery godziny, mógłby trwać nie więcej, niż dwadzieścia minut. Jest to szczególnie istotne we współczesnym społeczeństwie, w którym króluje natychmiastowa sprawność i efektywność.
Tunele na księżycu?
Kolejnym innowacyjnym pomysłem jest stworzenie tuneli w przestrzeni kosmicznej. Byłoby to zarazem wyzwanie, co usprawnienie życia człowieka poza ojczystą planetą. Z najnowszych danych wynika, że człowiekowi coraz bliżej do realizacji księżycowych tuneli. Z pewnością pomysłowi sprzyja coraz większe zaawansowanie techniczne. Dzięki zastosowaniu oryginalnego pomysłu w praktyce tunele mogłyby zapewnić astronautom bezpieczeństwo i uchronić ich przed meteorytami, jak i promieniowaniem.
Eliminowanie ryzyka w
przypadku podróży kosmicznych jest niezmiernie ważne. W dłuższym horyzoncie
czasowym taka praktyka mogłaby okazać się opłacalna i usprawnić astronautom ich
pracę, a także badania prowadzone na naturalnym satelicie ziemi. Niemniej
jednak przyszłość tuneli pozostaje w rękach naukowców. I choć dla niektórych
propozycje tuneli na księżycu lub Hyperloop są futurystyczne, obecnie są ona
również coraz bardziej realne.