Domowa biurokracja, czyli o czym pamiętać podczas budowy domu
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. Jednak jak wszyscy wiemy, zanim do tego dojdzie, musimy zmierzyć się z prawdziwą górą biurokracji. Poniżej dowiesz się od czego zacząć, na co szczególnie zwrócić uwagę oraz jak rozwiązać napotkane problemy.
Kup działkę!
To pozornie najprostsza część budowy i przede wszystkim najważniejsza – bez wykupionego miejsca nie możemy przecież postawić budynku. Jednak wybór nie może być dokonany lekkomyślnie. Przed zakupem danej działki pamiętaj o tym, by zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określi, czy na wybranej przez Ciebie działce można postawić zabudowę jednorodzinną. Poza tym z tego dokumentu wywnioskujesz, jaka jest dopuszczalna powierzchnia zabudowy terenu, czy istnieją jakieś zakazy, poznasz linie zabudowy oraz dopuszczalne gabaryty. Jeśli wybrana przez Ciebie przestrzeń nie jest uwzględniona w MPZP, możesz udać się do wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta i wystąpić o wydanie stosownego pozwolenia. Tym dokumentem będzie decyzja o warunkach zabudowy, o którą może ubiegać się każdy zainteresowany daną działką.
Mam zgodę. Co dalej?
Jeśli zdobyłeś wszystkie najważniejsze informacje oraz pozwolenia, nadchodzi moment na przeprowadzanie stosownego researchu. Po pierwsze sprawdź, czy dana działka odpowiada Twoim wymaganiom i oczekiwaniom. Jeśli wraz z rodziną szukasz miejsca do odpoczynku, dowiedz się, czy w najbliższej przyszłości planowane są jakieś większe inwestycje lub budowy, które mogłyby na dłuższy czas zakłócić upragnioną ciszę. Poza tym dobrze jest zdobyć jak najszersze informacje dotyczące dostępności mediów na danym terenie. Woda, gaz, kanalizacja – to podstawy, bez których nie można wybudować domu, a nierzadko okazuje się, że należy np. wybudować własną studnię, co nie tylko zwiększy wydatki, ale również wydłuży czas budowy i wymaga wprowadzenia poprawek do planu.
Projekt marzeń
Decyzja dotycząca projektu domu jest jedną z najbardziej kluczowych. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że dom będzie służył nam, a może nawet przyszłym pokoleniom, przez długie lata. W tej kwestii mamy do wyboru dwie ścieżki. Pierwsza polega na stworzeniu projektu indywidualnego, który sprawia, że możemy dać upust naszej imaginacji. W tym przypadku kluczowe będzie zatrudnienie odpowiedniego specjalisty o specjalności architektonicznej, który sporządzi również projekt zagospodarowania działki. Jest to jedno z najlepszych, ale również najdroższych rozwiązań podczas budowy domu. W związku z tym ważne jest, by ustalić, co dokładnie wchodzi w skład projektu. Często architekci dzielą dany projekt na dwa osobne dokumenty – projekt budowlany, który zawiera informacje dotyczące różnego rodzaju detali architektonicznych oraz szczegóły dotyczące np. instalacji. Jest to dokument, który musimy złożyć do właściwych organów. Kolejny, zazwyczaj dodatkowo płatny projekt, to projekt wykonawczy. Jest to dokument niezbędny przy budowie, ponieważ to na nim opiera się wykonawca. Drugą możliwością jest tzw. projekt katalogowy, który jest znacznie tańszy, jednak w dużej mierze ogranicza naszą wyobraźnie i możliwość ingerencji. W tym przypadku należy pamiętać o tym, by dany projekt dostosować do konkretnej działki .