Budownictwo podziemne – zalety i ryzyko pożaru

Przenoszenie miasta pod ziemię nie jest nowym pomysłem. W każdym większym mieście można się spotkać z podziemnymi konstrukcjami jak choćby podziemne przejścia. Jednak w ostatnim czasie bardziej rozwinięta inżynieria tunelowa zaczyna jawić się jako ekonomiczna i przemyślana inwestycja. Świadczy o tym swoisty boom na tworzenie i rozwijanie podziemnych tuneli na całym świecie.

Zjawisko to ma swoje źródła w planowaniu przestrzennym. Jednym z jego trendów jest przenoszenie, na przykład, sieci komunikacyjnych do podziemi. Ta praktyka ma za zadanie ułatwić nam wszystkim życie i zapewnić wygodę poruszania się. Biorąc pod uwagę prognozy demograficzne, jest to nie tylko wygodne, ale również opłacalne wyjście. Przykładowo, stały napływ ludzi do miast zwiastuje potrzebę rozbudowania systemu komunikacji miejskiej. Gwałtowna urbanizacja większych miast pociąga za sobą dynamiczny rozwój infrastruktury.

Zagospodarowanie przestrzeni podziemnej – zalety

W każdym większym mieście ciężko wyobrazić sobie życie bez tuneli, infrastruktury dostarczającej mieszaniom wodę i prąd, czy też garaży i hal sportowych mieszczących się pod ziemią. Jednak przyczyny przenoszenia miasta do podziemi nie ograniczają się do napływu ludzi do miast. Warto też wskazać na fakt współczesnego zagęszczenia przestrzeni nadziemnej budynkami, drogami czy też systemami komunikacji miejskiej. Wiąże się to z potrzebą rozsądniejszego planowania przestrzeni, na co odpowiedzią może być budowanie podziemne.

Plusami przenoszenia się do podziemi jest odizolowanie się od warunków zewnętrznych, co może pomóc w uniknięciu naturalnych katastrof. Wiąże się z tym rozwiązanie część problemów środowiskowych – zejście do podziemi może również pomóc w ochronie środowiska i jego odbudowie na powierzchni ziemi. Obecne zmiany klimatyczne są realne. Koniecznością w takim wypadku jest zmniejszenie emisji śladu węglowego, na rzecz czego działa budownictwo podziemne – tunele podziemne wpisują się w segment zrównoważonego budownictwa poprzez produkowanie mniejszej ilości gazów cieplarnianych. W efekcie umożliwiają stworzenie bardziej ekologicznych miast.

Budowanie podziemnego życia nie ograniczy się do korzyści dla środowiska – zalet jest również multum dla człowieka. I choć trzeba przyznać, że im lepsze warunki przyrodnicze nam towarzyszą, tym lepiej dla nas, to są również inne przyczyny przemawiające za budownictwem podziemnym.  Przede wszystkim jest to szybkość – sprawniejsze przemieszczanie się w dobie społeczeństwa sieciowego jest na wagę złota. Warto też pamiętać, że temperatura na głębokości od dziesięciu do kilkunastu metrów jest stała i rzadko kiedy ulega wahaniom. Dzięki temu ludziom zapewniona jest ochrona przed warunkami klimatycznymi.

Główne zagrożenie – pożar

Niekwestionowaną wadą budownictwa podziemnego jest możliwość wystąpienia pożaru. Jest to jedna z głównych i najniebezpieczniejszych wad tworzenia konstrukcji podziemnych. Rozprzestrzenianie się ognia pod ziemią jest szczególnie niebezpieczne – zagrożenie jest znacznie większe niż w przeciętnym budynku mieszkalnym. Dotychczas nie ma ostatecznego rozwiązania dla tego typu sytuacji. Jednak ryzyko pożaru z pewnością zostanie zmniejszone, jeśli, oprócz izolacji, zadba się o całkowitą i awaryjną sprawność przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Trzeba też odpowiednio zaplanować strategię ewentualnej ewakuacji.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl