Budownictwo ekologiczne – jakie materiały wpisują się w trend?

Wielu inżynierów w ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca na budownictwo ekologiczne. Biorąc pod uwagę rosnącą świadomość o środowisku naturalnym w naszym społeczeństwie, warto przyjrzeć się bliżej temu konceptowi. Zrównoważone budownictwo zwraca naszą uwagę, zwłaszcza gdy pomyślimy o wykorzystywanych materiałach, które nierzadko mają w sobie szkodliwe substancje. Dzięki ekologicznemu podejściu z pewnością każdy segment budownictwa może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i do obniżenia się stopnia zanieczyszczenia środowiska.

Zielone domy

Najnowocześniejsze rozwiązania zakładają, że należy zadbać przede wszystkim o to, by plan domu był w miarę prosty. Udziwnianie pomieszczeń narożnikami powoduje, że ciepło szybciej opuszcza pomieszczenie. Warto zatem plan pomieszczeń oprzeć na prostokątach i kwadratach. Istotny jest też kształt dachu – im mniejsza jego powierzchnia, tym większa oszczędność. Najbardziej energooszczędnym wyborem będzie zatem płaski dach. Jest również prosty i szybki w wykonaniu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i spożytkować je na, na przykład, panele słoneczne.

Znaczenie ma też układ pomieszczeń domu. Salony i sypialnie, czyli pomieszczenia, w których najczęściej się przebywa, powinny znajdować się w południowej części domu, ponieważ właśnie tak jest najwięcej światła. Warto pomyśleć o tym, by przeszklić ściany, dzięki czemu pomieszczenia samoczynnie się nagrzeją podczas dnia.

Ekologiczne materiały

Jednak jedną z najważniejszych rzeczy, nad jaką należy się zastanowić przy budowie domu, są materiały wykorzystywane do jego powstania. To głównie poprzez ich zużycie można ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Ponadto, wybierając nowoczesne rozwiązania, możemy liczyć na to, że w przyszłości się nam to opłaci.

Budownictwo ekologiczne – jakie materiały wpisują się w trend?

Dom z drewna

Wbrew pozorom nie jest to tylko surowiec, który natychmiastowo zwilgotnieje i przyczyni się do katastrofy całej konstrukcji. Dzięki właściwej opiece drewniany dom może być nie tylko funkcjonalny, ale i ekologiczny. Wykorzystanie drewna w konstrukcji przyczynia się do krótszego czasu budowy i szybszego sprowadzenia się do nowo powstałej budowli. Drewno jest też lekkie i ekonomiczne, gdyż łatwiej jest je ogrzać. Jest też dobrym izolatorem. Co więcej, wszelkie modyfikacje są proste, a drewniane odpady są łatwe w utylizacji.

Szklana przestrzeń

Wbrew pozorom nie chodzi tu o szkło w takiej postaci, z jakiej najczęściej jest kojarzone – choć szklane ściany z pewnością są ekologicznym dodatkiem do całej misternej konstrukcji. Jeśli zależy nam na dobrej izolacji cieplnej fundamentów i właściwym ociepleniu ścian, powinniśmy zainteresować się szkłem piankowym lub spienionym – są te dwie nazwy tego samego surowca. Jest to materiał, który jest bardzo odporny – zwłaszcza jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Opiera się obu żywiołom – nie wchłania wody i nie zapala się. Również jego produkcja nie wymaga dużej ilości energii.

Ekologicznych rozwiązań jest jeszcze cała masa. Jako że nowoczesne miasta i wykorzystywana w ich budowie architektura mogą mieć realny wpływ na nasze środowisko, planując budowę domu, warto zastanowić się nad nowoczesnymi, „zielonymi” rozwiązaniami. Jak się okazuje, w szerszym horyzoncie czasowym, są one znacznie bardziej opłacalne – Twoim zyskiem jest głównie jakość!

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl