Budowa basenu od strony technicznej

Od niedawna zastanawiasz się nad samodzielnym wybudowaniem basenu i nie wiesz, za co się zabrać lub zwyczajnie chcesz wiedzieć, jak wygląda cały proces? Najlepiej od razu zacząć jego planowanie wraz z budową domu. Jeśli jednak na to już za późno, nic straconego.

Jaka działka pod budowę basenu?

Największą przeszkodą w planowaniu basenu przy domu są wysokie wody gruntowe. Poprzez ich oddziaływanie grunt pod basenem może się osuwać, co oczywiście jest znacznym utrudnieniem. Nawet jeśli poziom wód gruntowych jest dość wysoki, wyjściem z sytuacji jest umieszczenie podwyższenia na nieckę basenu. W ten sposób zazwyczaj można uniknąć potencjalnych uszkodzeń.

Uzyskanie pozwolenia

Jeśli upewnimy się, że grunt jest na tyle stabilny, by można było zamontować w nim basen, kolejnym krokiem jest pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Jeśli jednak będzie on mniejszy niż 30m2, możesz zachować spokój, gdyż w takim przypadku zlecenie nie musi być formalne – należy jedynie zgłosić zamiar budowy basenu i po miesiącu można ruszać do pracy. Jeśli jednak chcesz wybudować coś większego, najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z najbliższym urzędem – powinni wyjaśnić Ci, jaka dokumentacja jest niezbędna, by postawić na swoim.

Co robić po wykopie?

Kiedy pierwszy etap mamy już za sobą, należy się zatroszczyć o nieckę basenu. Niecka może być marmurowa, betonowa, poliestrowa, drewniana lub ze stali szlachetnej. Opcją najtańszą, najszybszą i najprostszą w montażu jest zamontowanie niecki z poliestru. Mimo to konstrukcja jest stabilna i wytrzymała, a jej gładka powierzchnia pozwala utrzymać basen w czystości. Wyborem najbardziej ekologicznym jest niecka drewniana. Choć dobrze utrzymuje ciepło, a montowanie nie powinno sprawiać problemów, sposób impregnowania może tworzyć kłopoty.

Na nieckę stalową powinniśmy się zdecydować, gdy basen ma stanąć w pomieszczeniu, a nie na zewnątrz. Jest też szybka w instalacji. Z kolei niecka marmurowa i betonowa stanowi najbardziej uniwersalny wybór. Można ją montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Gdy niecka zostanie zamontowana, trzeba pamiętać o tym, by wykonać w niej niezbędne instalacje. Należy też założyć izolację i docieplić ściany. Na sam koniec, gdy już niecka zostanie wyłożona wykładziną i listwami, można zamontować skimmery, reflektory i dysze.

Dodatki i otoczenie

Wykończenie basenu jest równie ważne, co montaż niecki. Najczęściej basen zostaje otoczony trawą lub drewnem. Komfort użytkowania zwiększają też urządzenia podgrzewające wodę, zwłaszcza wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na budowę basenu na terenie słabo nasłonecznionym. Ulepszeniem jest również inwestowanie w mrozoodporne i antypoślizgowe płytki. Nieocenioną częścią wyposażenia są też dodatkowe atrakcje jak choćby zjeżdżalnie i natryski. Warto też zainwestować w żaluzje lub rolety basenowe montowane na krawędzi basenu, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale wpływają też na mniejsze parowanie wody.

Cennik | Wszelkie prawa zastrzeżone | © 2019 | Ab-pramac.pl